در شرکت فولاد کاویان اهواز چه خبر است؟/طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگران به کجا رسید؟

به دنبال اعتراض کارکنان شرکت فولاد کاویان اهواز به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مدیریت این شرکت در تابلو اعلانات شرکت طی پیامی وعده داد تا پایان سال این طرح اجرا شود.

در شرکت فولاد کاویان اهواز چه خبر است؟/طرح طبقه‌بندی مشاغل  کارگران به کجا رسید؟

به گزارش حرف ناب از اهواز ، چند روز گذشته کارکنان  شرکت فولاد کاویان اهواز  در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل در مقابل در ورودی  این شرکت تجمع و دست از کار کشیدند. این در حالی است که شهریور امسال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان طی نامه‌ای مورخ 06/06/1401 به شماره 125384 خطاب به مدیران شرکت کاویان درخواست کرده طرح طبقه‌بندی  را از خرداد ماه امسال برای کارکنان شرکت اجرا کنند اما مدیران این شرکت در اجرای آن تعلل کردند. به موجب ماه 49 قانون کار جمهوری اسلامی ایران مجلد طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت فولاد کاویان حاوی 69 شغل که در اجرای ماده 50 قانون کار توسط دفتر فنی مشاور مسعود تهیه و مراحل بررسی آن توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان و اداره کل روابط کار و جبران خدمت انجام شده و در تاریخ 18/03/1401  به تاییدیه نهایی این اداره کل رسیده و از تاریخ مذکور در مورد کلیه مشمولین لام الاجرا است.

  مزد خالص کارکنان اعلام نمی‌شود یکی از کارگران شرکت فولاد کاویان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: طبق قانون طرح طبقه‌بندی مشاغل باید از خردادماه امسال برای نیروهای رسمی و پیمانکار اجرا شود اما با توجه به اینکه ارزیابی پرونده پیمانکاران تمام نشده بود مدیریت شرکت معتقد بود، کار ارزیابی پرونده نیروی پیمانکار باید تمام بشود تا طرح طبقه‌بندی برای همه نیروها در یک زمان اجرا شود. وی با بیان اینکه طرح طبقه‌بندی برای نیروهای رسمی نیز هنوز اجرا نشده است، افزود: یکی از دلایل که ارزیابی پرونده نیروی پیمانکار را به تاخیر می‌انداخت این است که  شرکت ارزیاب از شرکت کاویان درخواست کرده بود که مزد خالص کارکنان را(بدون حق کارشناسی و…) را ارسال کند.

  این کارگر گفت: اما شرکت در ارسال دقیق و صحیح حقوق کارکنان تعلل و ارقام اشتباهی را به شرکت ارزیابی ارسال می‌کرد. بر اساس این گزارش، در چند سال اخیر عدم اجرای طبقه بندی مشاغل در سایه تعلل و بدون نظارت اداره کار، رفاه و امور اجتماعی استان همچنین زیر بار نرفتن مدیران شرکت‌ها در اجرای قانونی این طرح،  بارها سبب کشیده شدن اعتراضات کارکنان به خیابان‌ها شده و پوشش این اخبار توسط رسانه‌های معاند اغلب هزینه‌هایی را به دولت و نظام تحمیل کرد. تماس کارگران فولاد کاویان با حرف ناب به درخواست کارکنان این شرکت خبرنگار فارس با مدیر عامل فولاد کاویان تماس گرفت: اما وی حاضر به مصاحبه نشد و گفت‌وگو را به زمان دیگری موکل کرد. یک ساعت پس از تماس خبرنگار حرف ناب، از سوی مدیریت این شرکت پیامی با این محتوا در تابلو اعلانات مدیریت شرکت  و گروه تلگرامی کارگران منتشر شد. سلام بر همکاران عزیز  با پیگیریهای بعمل آمده و موافقت مدیریت محترم شرکت فولاد کاویان مقرر شد که طرح طبقه بندی مشاغل قبل از پایان سال و بصورت تفکیکی اعمال و پرداخت گردد. از عزیزانی که در این مدت همراهی نمودند کمال تشکر را داریم، همکاران لطفا اطلاع رسانی نمایند از لطف شما کمال تشکر را داریم من الله التوفیق به دنبال این پیام امور قراردادهای شرکت نیز  طی نامه‌ای کارهای صورت گرفته جهت ارزیابی و طبقه‌بندی شرکت‌های پیمانکار را در اختیار نمایندگان کارگران فولاد کاویان قرار داد. حالا باید ببینیم آیا مدیریت شرکت تا پایان سال  اقدام به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهد کرد یا تصمیمی که گرفته صرفاً جهت جلوگیری از پرداخت رسانه‌ها به طرح و ایجاد حاشیه امن برای خود است؟

  به گزارش حرف ناب،  دستمزدهای پایین پایه حقوقی کارگری، اختلاف بالا بین حقوق کارگران رسمی، پیمانکار و کارمندان، عدم پرداخت 4 درصد حق مشاغل سخت و زیان آور،  نداشتن امنیت شغلی( قردادهای ۶ ماهه) عدم پاسخگو بودن مدیران  به نیروی کار از عومل مهم نارضایتی کارکنان شرکت فولاد کاویان است گفته می‌شود کارکنان شرکت فولاد کاویان حدود 700 نفر هستند که 650  نیروی پیمانکار مابقی رسمی شرکت به شمار می‌روند. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید